Få indblik i muligheder og jobåbninger, når leder Erik Barslund, Center for rekruttering i Administrations- og Servicestyrelsen, fortæller om styrelsernes rekruttering.
Skatteforvaltningen har syv styrelser – Gældsstyrelsen, Vurderingsstyrelsen, Skattestyrelsen, Toldstyrelsen, Motorstyrelsen, Udviklings- og Forenklingsstyrelsen og Administrations- og Servicestyrelsen. Der er ansat over 10.000 medarbejdere og der er konstant brug for nye.
Erik fortæller om jobmulighederne og kommer ind på, hvad man kigger efter ift. faglige kompetencer, personlighed og deres fokus i rekrutteringsprocessen. Som jobsøger er man velkommen både som erfaren og nyuddannet.
I rekrutteringen er der ofte opmærksomhed på, om ansøger kan indgå i projekter i den pågældende styrelse, hvor man søger job. Dvs. er der både projektforståelse og en lyst til at indgå i opgaver if. til forretningen.
Som en særlig mulighed bruger nogle af styrelserne Graduate programmer, hvor man som forholdsvis nyuddannet kan få en indgang til opgaverne, hvor man er under oplæring.
Skatteforvaltningen har afdelinger i hele landet.
Dagens facilitator er Karin Rose Kolding, MA
Du kan besøge Erik Barslunds LinkedIn
Du har været inaktiv et stykke tid - vil du forblive logget ind?