Efter flere år på arbejde bliver man nemt fanget i et bestemt faglingo og et for snævert blik på sig selv som arbejdskraft.
Til forskel fra dimittenderne, som typisk kæmper med at sætte ord på sig selv i forhold til den praktiske anvendelse af deres uddannelse, så står den erfarne jobsøger med en jobhistorie, som kan opløses i mindre dele for at se nye muligheder og veje til det næste job.
Derfor vil vi på denne workshop arbejde med:
Når du arbejder systematisk med at kortlægge dine kompetencer, får du et overblik over, hvilke typer job der vil passe godt til dig, og hvad du kan tilbyde en kommende arbejdsplads. Klare fortællinger om dine kompetencer gør dine ansøgninger mere motiverede, relevante og målrettede.
Du bliver introduceret til værktøjer, som vil hjælpe dig i dit videre arbejde med at oversætte og konkretisere dine kompetencer samt indkredse dine jobmål.
Praktisk info
Arrangementet foregår ved fremmøde på MA’s kontor i Aarhus. Vi serverer en sandwich til frokost.
Du har været inaktiv et stykke tid - vil du forblive logget ind?