Beskæftigelsesindsatsen er genoptaget. Ledige skal derfor igen være aktivt jobsøgende. MA kontakter dig direkte ang. møder. Du kan desuden finde svar på mange af dine spørgsmål, ved at klikke her. Alle kontorer er fortsat lukket for personligt fremmøde. 

Om MA

Ledighedstal

I maj 2020 var 8,68 procent af MA’s medlemmer ledige (omregnet til fuldtidsledige). Det svarer til 5.628 fuldtidsledige personer.

Akademikerne (AC) laver udførlig ledighedsstatistik for hele akademikerområdet. Studér den her.

Ledighed fordelt på fag og fagområde (Omregnet til fuldtidsledige, maj 2020)

Procenterne skal ses i forhold til populationens størrelse af MA-medlemmer (antal til venstre i tabellen). Små fag kan dermed godt få høje ledighedsprocenter.

FagområdeAntal medl. (maj-20)Pct mar-20Pct apr-20Pct maj-20
HUMANIORA327148,59,610,2
NATURVIDENSKAB156673,33,63,8
SAMFUNDSVIDENSKAB562510,211,011,3
ANDET22239,19,59,8
PÆDAGOGIK17529,510,510,9
IT9128,49,910,4
SUNDHEDSVIDENSKAB8627,99,49,6
BUSINESS1825,45,96,9
UKENDT49448,48,99,2

 

FagAntal medl. (maj-20)Pct mar-20Pct apr-20Pct maj-20
AKTUAR382,84,02,6
AMERIKANSKE STUDIER10717,818,919,4
ANDET20739,19,69,9
ANDET HUM16314,614,814,3
ANDET NATURVIDENSKAB3316,316,012,6
ANDRE AKADEMISKE UDDANNELSER1388,69,39,8
ANDRE SAMFUNDSVIDENSKABELIGE FAG13613,813,113,6
ANDRE SPROG2612,012,415,4
ASTRONOMI1404,35,16,0
BA HUM3533,03,63,8
BA NAT50,00,00,0
BA SAMF1564,83,94,9
BIO OG SCIENCE6476,06,47,0
BIOKEMI8393,43,33,6
BIOLOGI47803,23,23,5
BYPLANLÆGGER1328,89,411,2
DANSK44046,67,07,7
DATALOGI10491,41,01,1
ENGELSK31236,87,38,2
ERHVERSØKONOMI1665,96,47,6
ERHVERVSPROG160,00,00,0
ESKIMOLOGI220,00,00,0
ETNOGRAFI/ANTROPOLOGI16129,410,610,3
ETNOLOGI29015,218,619,7
EUROPÆISKE STUDIER283,611,814,3
FILMVIDENSKAB40711,312,213,0
FILOSOFI121613,314,115,1
FJERNØST,ØSTEUROPÆISK171,20,9 
FOLKEMINDEVIDENSKAB40,00,00,0
FOLKESUNDHED31710,812,112,9
FORHISTORISK ARKÆOLOGI4814,86,05,5
FRANSK7203,54,44,3
FYSIK14521,51,71,9
GEODÆSI40,00,00,0
GEOGRAFI10343,74,54,5
GEOLOGI8332,73,53,5
HISTORIE40137,98,78,7
HUMANIORA294213,316,116,8
IDEHISTORIE2547,08,89,4
IDRÆT13765,16,16,7
INGENIØR50,00,00,0
INTERNATIONALE UDVIKLINGSSTUDIER39715,916,816,4
IT1704,74,44,2
IT, DESIGN OG ORGANISATION7429,211,211,8
ITALIENSK1457,87,68,6
JAPANSK459,15,34,2
KEMI13042,52,62,5
KINESISK1125,77,19,4
KL.ARKÆOLOGI1438,89,911,7
KLASSISKE FAG2764,94,45,3
KOMMUNIKATION17257,88,49,6
KONSERVATOR1027,26,96,8
KULTURSOCIOLOGI20320,722,723,8
KUNSTHISTORIE84810,711,613,3
LIFE SCIENCES1108,810,79,6
LITTERATURVIDENSKAB113011,013,413,9
MATEMATIK10641,31,31,5
MEDIE OG JOURNALISTIK9837,79,610,3
MELLEMØST SPROG OG KULTUR1327,07,56,4
MIDALD. ARKÆOLOGI1738,89,610,7
MPA/MBA OG ANDRE MASTERUDDANNELSER128,37,28,3
MUSIK12856,57,48,0
NATURVIDENSKAB7028,29,610,6
NYGRÆSK714,312,314,3
NÆRORIENTALSK SPROG OG KULTUR6011,814,215,6
PORTUGISISK140,00,00,0
PSYKOLOGI14217,88,28,3
PÆDAGOGIK17529,510,510,9
RELIGIONSOCIOLOGI835,85,66,7
RELIGIONSVIDENSKAB46914,215,816,5
RUSSISK1235,57,89,2
SAMFUNDSFAG7744,65,15,5
SAMFUNDSVIDENSKAB44116,018,318,6
SOCIOLOGI150510,010,210,8
SPANSK5646,17,07,4
SPROGVIDENSKAB12837,28,38,4
STATISTIK1500,71,11,3
STATSKUNDSKAB2699,59,510,9
SUNDHEDSVIDENSKAB5456,27,97,7
TEATERVIDENSKAB/DRAMATURGI42413,815,416,3
TEOLOGI1566,96,86,3
TYSK8334,25,15,7
UKENDT49448,48,99,2
ØSTEUROPÆISKE SPROG OG KULTUR7414,113,814,9
ØVRIGE ÆSTETISKE FAG163610,912,813,7