Alle kontorer er lukket for personligt fremmøde, for vi ønsker at minimere risikoen for smitte. Vi har åbent for telefonerne fra kl. 10 til 14, men med begrænset bemanding. Har du spørgsmål, så send dem til selvbetjeningen, men klik venligst først her, og se, om du finder svar.

Om MA

Ledighedstal

I  i februar 2020 var 7,16 procent af MA’s medlemmer ledige (omregnet til fuldtidsledige). Det svarer til 4.492 fuldtidsledige personer.

Akademikerne (AC) laver udførlig ledighedsstatistik for hele akademikerområdet. Studér den her.

Ledighed fordelt på fag og fagområde (Omregnet til fuldtidsledige, februar 2020)

Procenterne skal ses i forhold til populationens størrelse af MA-medlemmer (antal til venstre i tabellen). Små fag kan dermed godt få høje ledighedsprocenter.

FagområdeAntal (feb-20)Pct dec-19Pct jan-20Pct feb-20
HUMANIORA326128,08,08,1
NATURVIDENSKAB156783,13,33,3
SAMFUNDSVIDENSKAB55719,59,39,6
ANDET22118,49,09,0
PÆDAGOGIK173910,59,79,4
IT9149,18,98,4
SUNDHEDSVIDENSKAB8598,18,07,9
BUSINESS1856,36,27,1
UKENDT48448,47,98,0

 

FagAntal (feb-20)Pct dec-19Pct jan-20Pct feb-20
AKTUAR372,90,82,7
AMERIKANSKE STUDIER10319,019,518,8
ANDET20598,79,29,1
ANDET HUM16312,112,714,5
ANDET NATURVIDENSKAB3315,218,219,1
ANDRE AKADEMISKE UDDANNELSER1405,15,67,6
ANDRE SAMFUNDSVIDENSKABELIGE FAG13412,610,713,1
ANDRE SPROG2513,011,412,0
ASTRONOMI1384,14,54,5
BA HUM3541,41,52,1
BA NAT50,00,00,0
BA SAMF1564,03,54,5
BIO OG SCIENCE6446,36,26,6
BIOKEMI8442,53,33,5
BIOLOGI47823,33,43,3
BYPLANLÆGGER12910,610,98,7
DANSK43966,16,16,5
DATALOGI10491,31,41,3
ENGELSK31106,86,86,7
ERHVERVSØKONOMI1696,96,87,8
ERHVERVSSPROG160,00,00,0
ESKIMOLOGI2212,24,54,5
ETNOGRAFI/ANTROPOLOGI16098,58,68,8
ETNOLOGI28614,614,513,3
EUROPÆISKE STUDIER2917,910,710,2
FILMVIDENSKAB4019,69,710,8
FILOSOFI121211,712,713,1
FJERNØST,ØSTEUROPÆISK171,41,40,6
FOLKEMINDEVIDENSKAB40,00,00,0
FOLKESUNDHED31310,311,110,9
FORHISTORISK ARKÆOLOGI4815,65,95,1
FRANSK7243,33,03,2
FYSIK14591,51,71,7
GEODÆSI40,00,00,0
GEOGRAFI10342,83,53,7
GEOLOGI8352,73,12,8
HISTORIE40027,77,77,5
HUMANIORA289510,710,911,4
IDEHISTORIE2546,37,56,9
IDRÆT13795,34,95,3
INGENIØR47,715,80,0
INTERNATIONALE UDVIKLINGSSTUDIER39815,516,015,0
IT1734,86,34,4
IT, DESIGN OG ORGANISATION74110,19,59,4
ITALIENSK1466,47,78,5
JAPANSK4510,99,38,2
KEMI13052,62,62,2
KINESISK1145,05,04,5
KL.ARKÆOLOGI1426,17,47,6
KLASSISKE FAG2734,75,15,0
KOMMUNIKATION17327,87,78,1
KONSERVATOR1014,04,35,8
KULTURSOCIOLOGI19321,720,319,1
KUNSTHISTORIE8468,69,210,1
LIFE SCIENCES1127,99,88,1
LITTERATURVIDENSKAB112010,410,59,9
MATEMATIK10671,21,01,3
MEDIE OG JOURNALISTIK9807,27,68,4
MELLEMØST SPROG OG KULTUR1335,35,47,0
MIDALD. ARKÆOLOGI1739,110,08,8
MPA/MBA OG ANDRE MASTERUDDANNELSER128,37,68,3
MUSIK12805,85,65,8
NATURVIDENSKAB6956,16,67,0
NYGRÆSK79,712,314,3
NÆRORIENTALSK SPROG OG KULTUR5713,512,215,1
PORTUGISISK140,00,00,0
PSYKOLOGI14169,08,37,7
PÆDAGOGIK173910,59,79,4
RELIGIONSOCIOLOGI841,94,25,6
RELIGIONSVIDENSKAB47014,314,414,5
RUSSISK1276,05,25,3
SAMFUNDSFAG7734,94,94,9
SAMFUNDSVIDENSKAB43011,811,112,8
SOCIOLOGI14819,39,29,7
SPANSK5645,65,95,9
SPROGVIDENSKAB12877,27,17,3
STATISTIK1511,21,31,1
STATSKUNDSKAB2689,28,08,9
SUNDHEDSVIDENSKAB5466,96,36,2
TEATERVIDENSKAB/DRAMATURGI42312,311,112,3
TEOLOGI1604,96,27,4
TYSK8334,04,13,5
UKENDT48448,47,98,0
ØSTEUROPÆISKE SPROG OG KULTUR7518,115,314,5
ØVRIGE ÆSTETISKE FAG163311,010,810,9